12 січня 2021 року
Пішов із життя відомий фізик-теоретик, професор Ілля Кріве: університет сумує…
9 січня 2021 року пішов з життя видатний фізик-теоретик, професор Ілля Валентинович Кріве.
Ілля Валентинович народився 8 липня 1948 у м. Москва. У 1972 році він закінчив фізико-технічний факультет Харківського університету. Протягом 1972–1991 років Ілля Валентинович працював у науково-дослідній частині Каразінського університету, де пройшов шлях від молодшого до провідного наукового співробітника.
З 1992 до 2021 року Ілля Кріве працював у Фізико-технічному інституті низьких температур імені Б. І. Вєркіна Національної академії наук України у відділі теоретичної фізики на посадах провідного наукового співробітника та завідувача відділу теоретичної фізики.
З 2006 року до 2020 року викладав на кафедрі теоретичної фізики фізичного факультету (з 2014 року — кафедра теоретичної фізики імені академіка І. М. Ліфшиця) Каразінського університету. Протягом багатьох років Ілля Валентинович читав студентам фізичного факультету такі навчальні курси: Фізичні основи нанотехнологій, Мезоскопічна фізика, Квантова електродинаміка та Квантова теорія поля.
Основні напрями наукової діяльності Іллі Валентиновича — фізика елементарних частинок і космологія, ядерна фізика, квантова теорія поля та фізика твердого тіла.
Вчений разом з Андрієм Лінде вперше пояснив роль важких ферміонів у властивостях вакууму в теорії електрослабких взаємодій. Він передбачив «надпровідний» період осциляцій Ааронова-Бома в системах Пайерлса-Фрьоліха, ефект макроскопічного квантового тунелювання вектора Нееля для малих антиферомагнітних частинок, разом зі співавторами побудував теорію квантових електромеханічних ефектів.
Більшість теоретичних передбачень одержали експериментальне підтвердження. Результати цих досліджень підсумовано в 11 наукових оглядах, присвячених актуальним проблемам теоретичної фізики: суперсиметрії у квантовій механіці, дробовому заряду у квантовій теорії поля й фізиці твердого тіла, електродинаміці провідників із хвилею зарядової густини, фізичним властивостям вуглецевих нанотрубок і наностручків, резонансному тунелюванню електронів у квантових точках.
Ілля Валентинович виховав кілька поколінь учнів. Під його науковим керівництвом захищено 6 кандидатських дисертацій. Учні Іллі Валентиновича успішно працюють у теоретичному відділі Фізико-технічному інституті низьких температур імені Б. І. Вєркіна Національної академії наук України та в закордонних наукових установах.
За заслуги в науковій та педагогічній діяльності Ілля Кріве одержав державну премію України у галузі науки і техніки, був нагороджений відзнакою Національної академії наук України «За професійні здобутки» та стипендією імені К. Д. Синельникова Харківської обласної державної адміністрації.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна висловлює глибоке співчуття рідним і близьким та розділяє гіркоту втрати. Світла пам’ять про Іллю Валентиновича Кріве назавжди залишиться в наших серцях!